12.01.2015

סגנונות בעיצוב אלבומים (סקראפ)

סגנונות בעיצוב אלבומים (סקראפבוקינג)
בסקראפ ישנם כמה סגנונות עיצוב עיקריים ודי חשוב שנכיר אותם. למה? כדי שנדע להתמצא במגוון חומרים, נשתמש בחומרים מתאימים ובסופו של דבר העבודות שלנו יראו שלמות ומקצועיות.

1.      סגנון אמריקאי:
אין לי מושג למה הוא נקרא ככה, מניחה שזה סגנון עיצוב הכי בסיסי בסקראפ וממנו הכל התחיל J
המאפיינים העיקריים של הסגנון: צבעים עזים ונקיים, ריבוי קישוטים ושילובי ניירות, אך עם זאת העיצוב יוצא די שטוח.
חומרים: ניירות מדוגמים עם הדפסים בצבעים נקיים, סיכות מתפצלות, כפתורים, סרטים צבעוניים, חיתוכי צ'יפבורד מודפסים, חיתוכי קארדסטוק מודפסים, מדבקות.
טכניקות: החתמה וצביעת חותמות, אמבוסינג, גזירה של אלמנטים, התזות צבע.
מה לא עושים בסגנון הזה: יישון והשחמה של קצוות, דיסטרס, פרחים בתלת מימד, תחרה.
הסגנון מתאים לעיצוב אלבומים עם הרבה עמודים ותמונות (כי יוצא שטוח יחסית) עם תמונות עכשוויות, תמונות ילדים, טיולים ועוד. בסגנון הזה ממש בקלות ניתן להסתיר את כל הפאשלות בעבודה J, כי תמיד אפשר להוסיף עוד קישוט.

2.      סגנון Clean&Simple:
מאוד קרוב לסגנון אמריקאי בצבעים וחומרים, אבל מאוד נקי ומפושט.
בסגנון הזה מעצבים בדרך כלל כרטיסי ברכה, אבל ניתן למצוא גם אלבומים ולאייאוטים.
המאפיינים העיקריים של הסגנון: צבעים נקיים, מיעוט באלמנטים, כותרת לעבודה שבדרך כלל מאוד משמעותית גם מבחינת הגודל וגם כחלק מהעיצוב, דיוק יוצא מין הכלל בבניית הקומפוזיציה והדבקה. מי שלא מסוגלת לחתוך ולהדביק ישר, הסגנון הזה לא בשבילה J
החומרים והטכניקות בדיוק כמו בסגנון אמריקאי אבל במינון הרבה יותר קטן
בעיניי הסגנון הזה בסקראפ הוא די פספוס, כי אם כבר מעצבים נקי ופשוט ללא שכבות אז עדיף לעצב דיגיטלי. הרי כל הקטע של סקראפ זה שכבות  ושאפשר גם לגעת ולהרגיש את החומרים השונים.3.      סגנון רטרו:
לא ארחיב כאן יותר מדי, כי גם הסגנון הזה מאוד קרוב לאמריקאי, גם בחומרים וגם בטכניקות, אבל יש הבדל קטן: כל החומרים עדיין בצבעים עזים, אבל הדפסים פחות נקיים, הכל נראה כאילו עבר עליו כמה שנים טובות בארון, וכמובן הדפסים גאומטריים מאוד משויכים לסגנון הזה. לדוגמה יצרן October Afternoon מייצר בעיקר חומרי סקראפ בסגנון רטרו. מבחינת טכניקות בסגנון הזה ניתן ליישן טיפה את הקצוות עם דיו דיסטרס בגווני חום בהיר. הסגנון מתאים לעיצוב אלבומים עם תמונות משנות ה80, או תמונות עכשוויות שעברו טיפול מתאים בפוטושופ, מתאים גם לעיצוב פרטי מטבח, כמו ספר מתכונים, צנצנות לקפה/תה וכל'.


4.      סגנון Vintage:
בדיוק כמו שמו, זהו סגנון מיושן, עבודות בסגנון הזה נראות כאילו נעשו לפני יותר מ100 שנים.
מאפיינים של הסגנון: הדפסים ישנים ומשופשפים (טקסטים כתובים ביד, דמאסק, זרי שושנים ואלמנטים מין העבר), צבעים כהים, קצוות מיושנים, קרעים, עיצוב בשכבות ועומס באלמנטים.
חומרים: ניירות עם הדפסים מתאימים בגוונים חומים, המון פרחים, תחרה מכותנה בגווני בז', סיכות מתפצלות, קישוטים עם אבני חן, cameo, קישוטי מתכת ועץ, חיתוכי צ'יפבוארד, כל מה שנראה כאילו לקוח ממאה 18 – 19
טכניקות: המון שכבות, יישון קצוות, קרעים, החתמות ברקע, התזות צבע חום/שחור, שימוש בפונטים מיושנים, יישון וטיפול באלמנטים (השחמה, שפשוף, ציפוי קראקל)
מה לא עושים בסגנון הזה: צבעים נקיים, קישוטי פלסטיק, תחרה סינתטית, כל מה שנראה עכשווי לא מתאים.
סגנון ווינטאג' הכי מתאים לעיצוב אלבומים עם תמונות ישנות בשחור לבן או ספיה, גם כרטיסי ברכה כאלה נראים מצוין, מעולה לפרטי עיצוב לבית במראה עתיק.5.      סגנון Steam Punk:
גם כאן אני לא ארחיב יותר מדי כי זהו סגנון שמאוד קרוב לסגנון ווינטאג'. ההבדל הוא שבסטימפאנק במקום פרחים ותחרה אנחנו נשתמש בכל מיני אלמנטים ממתכת, כמו גירים, חלקי שעונים, מסמרים, ברגים. והדפס על ניירות יהיה במראה יותר גברי: שרטוטים של מכונות, אלמנטים של מכונות, כל מיני חלקים מכניים, רכבות, וכל מיני הכלאות מוזרות של בני אדם ומכניקה J
6.      סגנון Shabby Chic:
זהו סגנון שמאוד קרוב לווינטאג' מבחינת החומרים והטכניקות, עם הבדל מאוד משמעותי – עבודה בסגנון שאבי חייבת להיות בגוונים מאוד בהירים.
מאפיינים של הסגנון: שפשוף, יישון בלבן, שכבות, הגזמה באלמנטים וחומרים, עומס בעיצוב, שימוש בכל מיני מנצנצים J, עבודה בסגנון שאבי תמיד מעבירה תחושה של רוך ואווריריות, למרות העושר בעיצוב.
חומרים: ניירות מדוגמים במראה משופשף בגוונים פסטליים, הדפסים שמזכירים עיצוב בארמון מלוכה במאה 17 – 18 עם זרי שושנים  ואלמנטים מהעבר, פרחים, תחרה מכותנה בגוונים בהירים (גם לבן לגמרי הולך), פנינים, בלינגים, cameo, סרטי וויסקוזה מקומטים, צבע לבן, קישוטים דמויי גבס, חיתוכי צ'יפבוארד, כפתורים לבנים ווינטאג'יים, וכול'
טכניקות: יישון קצוות אבל בלי השחמה, מריחות של צבע לבן, משחת קראקל לבן, החתמות עדינות, המון שכבות, קרעים.
סגנון שאבי מאוד מתאים לעיצוב אלבומי תינוקות ואלבומי חתונה, כמובן גם לכרטיסי ברכה רומנטיים או פרטי עיצוב לבית. כשמעצבים בסגנון הזה חשוב להקפיד להשתמש בתמונות מאוד בהירות או שחור לבן, אבל גם אותן להבהיר עד כמה שאפשר.
7.      סגנון כפרי Rustic:
מאפיינים של הסגנון: צבעים חמים, עץ, שילוב  חומרים טבעיים, הדפסים ומוטיבים כפריים.
חומרים: ניירות עם הדפסים של משבצות, נקודות, פרחים קטנים ועץ, אפשר להשתמש בכפתורים, תחרה מכותנה, אלמנטים סרוגים, בדים טבעיים, פרחי בר ושדה, עלים, ענפים. הצבעים השולטים בסגנון הזה: חום טבעי, בז', לבן, אדום, תכלת, צהוב, ירוק. זהו סגנון שבשנים האחרונות נהיה מאוד טרנדי בעיצוב חתונות בחו''ל.
טכניקות: יישון קל של קצוות, שילוב בדים בעבודות נייר, תפירה, רקמה, סריגה. ניתן לעצב בסגנון הזה אלבומי תמונות בנושא מתאים (חופשה בכפר), ספרי מתכונים, מחברות, פרטי עיצוב למטבח.8.      סגנון טבעי Eco Style:
מאפיינים של הסגנון: צבעים חמים שמקורם בטבע, אלמנטים טבעיים, הצבע השולט הוא חום על כל גווניו, עבודות בסגנון הזה תמיד נראות קצת מרושלות, כאילו כל המרכיבים נזרקו במקריות על דף והתפזרו בצורה הטבעית שלהם J
חומרים: ניירות קראפט, פרחים ועלים מיובשים, ענפים אמתיים, בדים טבעיים, תחרה מכותנה, אפשרי להוסיף צביעה בלבן, שחור, חום. הסגנון מתאים לעיצוב כל דבר שברצוננו לעצב בסגנון הזה J9.      סגנון חופשי Free Style:
זהו סגנון שמאפשר לערבב כמה סגנונות עיצוב ביחד בעבודה אחת. כדאי להיכנס לסגנון הזה רק לאחר ששולטים היטב בשאר הסגנונות וצוברים המון ניסיון. מכל הסגנונות   הוא הכי קשה לביצוע. תחשבו עד כמה זה יכול להיות מאתגר להצליח לשלב בצורה טובה חומרים וטכניקות שלא ממש קשורים.
מאפיינים של הסגנון: צבעים עזים בשילוב של המון לבן, מסר שבא לידי ביטוי בטקסט, כותרת, וסידור מיוחד של קומפוזיציה. לא משנה מה תעשו, אבל עבודה בסגנון הזה חייבת להעביר מסר כלשהו.
חומרים: ניירות עם הדפסים עכשוויים, קארדסטוק לבן, חיתוכי קארדסטוק, חיתוכי צ'יפבוארד, צבעים, משחת עיצוב, סטנסילים, סיכות מתפצלות, כפתורים, חוטים, דיו, בערך כל חומרי הסקראפ J
טכניקות: קרעים, החתמות, כתיבה ידנית, דודלינג, התזות צבע, ציור, טקסטורות עם משחת עיצוב, חיתוך ומיקום משונה של תמונות ואלמנטים.
סגנון עיצוב זה מאוד מתאים לעבודות אישיות, כמו יומנים, אלבומים עם סיפור וכול'
10.  Mixed Media:
וכאן באה ההפתעה J, כי מיקסד מדיה זה לא סגנון אלא טכניקה בעיצוב ואומנות J
משמעות של מיקסד מדיה זה שימוש בעבודה אחת ביותר מ3 טכניקות ומדיומים שונים.
למעשה את  הטכניקה של מיקסד מדיה ניתן ליישם במגוון סגנונות: ווינטאג', שאבי, סגנון חופשי, Steam Punk

*תוכן הפוסט נכתב ע''י אולה חומנוק, ואין להעתיקו ללא רשות

6 comments:

 1. כרגיל אולושקה הוכחת כמה ידע בלתי נגמר ומקצועיות יש בך, מאוד נהנתי לקרוא את הכתבה! תודה רבה על ההשקעה

  ReplyDelete
 2. כרגיל אולושקה הוכחת כמה ידע בלתי נגמר ומקצועיות יש בך, מאוד נהנתי לקרוא את הכתבה! תודה רבה על ההשקעה

  ReplyDelete
 3. אולה, הסבר נפלא!!!!!! שופך קצת אור על כל הבלאגאן של הסגנונות (: רק ביאס אותי שאני קצת פספוס. חחחחחח (: תודה על רשומה נפלאה (:

  ReplyDelete
 4. איזה הסבר נהדר ומפורט! תודה שעשית לי סדר בראש!

  ReplyDelete
 5. איזה מאמר אולה!!! מקצוענית של ממש. נהנתי לקרוא את כולו כולל התמקדות בכל הדוגמאות. תודה לך❤

  ReplyDelete
 6. פוסט מעולה!!אני לומדת ממך המון

  ReplyDelete

I'll happy to see your comments :)
Thank you!